Menu Narcismus

    Pojmy a vysvětlení
    Vývoj dítěte všeobecně Nezdravý-toxický vztah Narcisův počátek, život a konec Charakteristika narcistické poruchy osobnosti Dáváte dárky Narcisovi a nikdy se netrefíte? Dítě, vývoj narcisty - kde se bere? Jak chránit své děti před svým narcistickým partnerem Jak vypadá narcisovo stáří Jak začínají a končí vztahy s osobou s narcistickou poruchou osobnosti ? Narcis a jeho oběť, co je spojuje a v čem jsou jiní Narcismus a zvířata Pohled do narcistické rodiny Projevy narcistické poruchy osobnosti Psychologický účinek narcistických rodičů na jejich děti Manipulace - 3 taktické fáze Gaslightingu Co by měl znát partner narcise Ostatní články Poruchy osobnosti - jejich překryv a odlišení Co pomůže oběti narcisty
    Podělte se o svůj příběh Rady, typy, odpovědi + 2
    Různé zdroje informací Zdroje informací videa

Pokud máte své zkušenosti nebo problémy o které se chcete podělit, případně něco probrat:

narcis(at)narcismus.cz

(at) = @

Návštěvnost

Celkem návštěvníků: 64756

Dnes návštěvníků: 11

Včera návštěvníků: 448

Psychologický účinek narcistických rodičů na jejich děti. Narcističtí rodiče nikdy nepochopí hloubku jejich dopadu na své děti.

Téma narcismu vyvolává následující otázku blikající neonovým nápisem: Proč by narcista chtěl, dítě? Jsou soustředěni na sebe, tak proč by měli mít zájem věnovat pozornost ostatním, natož aby se starali o potřeby malého dítě, které touží po neustálé pozornosti a chvále? Bohužel, otázka předpokládá jistou míru normálnosti a přirozeného řádu ve vztahu rodič a dítě. Pravdou je, že narcističtí rodiče nemají děti, protože chtějí své potomky vychovávat a vést životem. Oni mají děti, takže mají automatický, integrovaný vztah, ve kterém mají moc, takový, ve kterém může narcista psát pravidla bez jakýchkoli kontrol a vyvážení. Pochopte toto: Kontrola nad někým jiným je konečným jackpotem, na kterém každý narcis pracuje tak tvrdě, aby vyhrál. Realita narcistického rodičovství nemůže být smutnější: Dítě narcisty si brzy uvědomuje, že existuje, aby poskytovalo odraz pro rodiče a sloužilo rodičům - nikoli naopak.

Pročítaní online fór věnovaným tématu dospělých dětí narcistů, zjistíte, že všichni příspěvatelé utrpěly podobné šrámy z rukou narcistického rodiče. Čtení některých komentářů je srdcervoucí a neuvěřitelné. Skutečná tragédie se odehrává za zavřenými dveřmi doma, podobně jako proces fyzického týrání. Problémem dítěte narcisty je, že těmto dětem trvá tolik let frustrace a úzkosti, než zjistí, že máma nebo táta nejsou úplně v pořádku, do té chvíle tyto děti tančí jen tak rychle, jak jen mohou, a snaží se potěšit nemožného narcistického rodiče. Trvá roky, než konečně zjistí, že typ rodičovství, který dostávají, je špatný - ne-li citově urážlivý.

Malé děti narcistů se v raném věku učí, že vše, co dělají, je odrazem rodičů do té míry, že dítě musí zapadat do formy osobnosti a chování pro ně určené. Tyto děti si od útlého věku nesou obrovskou porci úzkosti, protože musí neustále odsouvat svou vlastní osobnost, aby potěšily rodiče a poskytly zrcadlový obraz, který rodič tak zoufale potřebuje. Pokud tyto děti nesplní přání narcisty nebo se pokusí stanovit vlastní cíle pro svůj život - Bože zapomeň - budou děti zjevně potrestány, zapovězeny nebo jim budou činěny zákazy na určitou dobu - hodiny, dny nebo dokonce týdny v závislosti na vnímaném přestupku v očích narcistického rodiče.

U malých dětí je narcistický rodič vnímán, jako nepředvídatelný a matoucí. Koneckonců, jsou narcisté pro dospělé strašně obtížně pochopitelní, takže si jen představte, jaký je ten rozmarný narcista v očích malého dítěte matoucí! Vzhledem k tomu, že malé děti nedokáží přesně pochopit mezilidské triky a kaskadérské kousky narcisty, pociťují/vštěpují si tyto děti silnou hanbu („Stále selhávám“), což vede k hněvu, že se dítě otočí proti sobě („Jsem tak hloupý,“ „Něco se mnou není v pořádku“). Celková kvalita a síla vazby mezi narcistickým rodičem a malým dítětem je chudá a slabá. Hluboko uvnitř se dítě necítí důsledně milované, protože se dítě učí metaforickému programu narcistického rodičovství: Jsi jen tak dobrý, jak říkám, že jsi, a budeš milován, pouze pokud plně vyhovuješ mým přání. Jednoduše řečeno, je to pro dítě skutečně srdcervoucí - i když se jim narcistický rodič hříšně nevěnuje.

Jak narcistické rodičovství ovlivňuje vztahy dospělých narcistů s dospělými

Vzhledem k tomu, že narcistické pouto rodič-dítě bylo tak zkreslené a pochroumané, mají dospělí potomci tendenci tíhnout k vztahům nabitým dramatem a pomyslnou horskou dráhou - zejména s romantickými partnery. Protože nevyrůstali s vírou, že jsou skutečně v pořádku a dobří, dává smysl, aby tito jedinci později tíhli k bouřlivým romantickým partnerům. Tito dospělí by se cítili, jako ryba na suchu ve vztahu s někým, kdo je důsledně miluje, ta zkušenost by byla tak neznámá, že by způsobovala velkou úzkost. V souladu s tím, mají tito jedinci tendenci, vyhledávat partnery, kteří jsou emočně nedostupní, kritičtí nebo odpíraví - stejně, jako v minulosti byla maminka a / nebo tatínek. Ve zkratce, jediný druh vztahu, ke kterému dospělé dítě narcisty skutečně zapadá, je vztah s vysoce zkreslenou nereálnou dynamikou: Dítě narcisty si musí uvědomit, že musí udržovat partnera šťastným, ​​i když to zahrnuje omezení jeho vlastních potřeb a pocitů.

Teprve poté, co dospělé děti narcisty podstoupí (hodně) psychoterapií nebo budou mít životní zkušenost, která je odtrhne od narušeného rodiče, mohou se tyto dospělé děti skutečně začít léčit - a poté vytvořit lepší, normálnější vztahy, které nabízejí vzájemnost typu „dej a vezmi“ (reciprocita ve vztahu - ty ustupuješ mně, já ustupuju tobě, ty děláš tohle pro mě a já tohle pro tebe), kterou většina z nás má, jako jednu z hodnot v našich vztazích.

Je zajímavé si povšimnout reakce narcistického rodiče, pokud se povede provést ozdravné psychologické změny u jeho dítěte. Jakmile se dítě nebo dospělé dítě narcisty začne psychologicky uzdravovat a začne se od rodiče trochu distancovat, narcistický rodič zažívá určitou existenciální paniku. Často je to psychoterapeut, kolega nebo přítel, který zasazuje semínka změny a prohlašuje, že jeho rodič je toxický a emocionálně ho zneužíval. Vzniká bojový režim, kdy se narcistický rodič cítí rozzuřený a snaží se vyloučit jednotlivce podezřelého z vyvolání změny a odtržení dítěte ze spárů ovlivňujícího rodiče. Ačkoli to může být zpočátku matoucí pro dospělé dítě, proč narcistický rodič slovně cupuje jeho nejbližší, reakce rodiče nakonec ukazuje dospělému dítěti to, na čem narcistickému rodiči záleží nejvíce: jeho vlastní emoční potřeby - ne potřeby dospělého dítěte. (Pokud to dospělé dítě pochopí)

Pokud jste náhodou někdo, kdo trpěl v rukou narcistického rodiče, promluvte si o svých zkušenostech se svými přáteli a dalšími členy rodiny a zvažte rozhovor s odborníkem na duševní zdraví. Po letech řešení nekonzistence narcistického rodiče může být nesmírně uzdravující mít terapeuta, který vám pomůže pochopit toto šílenství.


Uznání nemoci rodičů je prvním krokem k porozumění a uzdravení. Ačkoli chování lidí s narcismem může být pro jejich okolí mimořádně zraňující, odcizující a znepokojující, je důležité si uvědomit, že narcismus je vážná porucha duševního zdraví, nikoli úmyslné škodlivé chování.